www.puremind.pl

www.puremind.pl

Blog ogólnotematyczny

Kategorie pozostałe

Biopsja cienkoigłowa tarczycy

Jednym z podstawowych badań diagnostycznych gruczołu tarczycowego jest biopsja aspiracyjna cienkoigłowa. To bezinwazyjne badanie, wykonywane jest w sterylnych warunkach ambulatoryjnych. Jeśli chodzi o wskazania i przesłanki, którymi kierują się lekarze, kierując pacjentów na biopsję, to wynika to najczęściej z niepokojących objawów klinicznych oraz słabszych wyników pozostałych badań hormonów tarczycowych. Lekarze mogą także zaniepokoić się zmianami grudkowatymi, które są twardsze i nie dają się przesunąć. Pierwsze, najprostsze i prymitywne badania, nie pozwalają przecież stwierdzić, z jakimi zmianami, pacjent się boryka. Czasami, biopsja cienkoigłowa tarczycy wykonana jest profilaktycznie lub w celu ponownej oceny wcześniej badanych już zmian. Druga z biopsji może zostać przeprowadzona, by sprawdzić, czy zmiany się nie zmniejszyły lub nie zwiększyły.

Zabieg biopsji tarczycy będzie więc polegać na wykonaniu niewielkiego nakłucia igłą o niewielkiej szerokości, przy równoczesnej kontroli metodą ultrasonograficzną (USG www.usg-kielce.pl). Zdarza się bowiem, iż podejrzane grudki tarczycowe pojawiają się w więcej niż jednym miejscu, a co za tym idzie, wykonujący badanie musi pobrać komórki z kilku miejsc tarczycy. Bardzo podobnie wygląda sytuacja w wypadku większych guzów. Lekarz, by mieć pewność, że zmiana nie jest „dynamiczna”, pobierają fragmenty komórek z kilku miejsc zmiany. W ten sposób można stwierdzić, czy guz łagodny nie przekształca się w poważniejszą zmianę.

Po wysłaniu pobranych komórek do odpowiedniego laboratorium dokonuje się analizy histopatologicznej. Lekarze najczęściej uspokajają swoich pacjentów, gdy ci oczekują na wyniki, ponieważ większość zmian tarczycowych ma charakter łagodny. Biopsja pozwala zatem głównie wykluczać guzy złośliwe, mogące dawać przerzuty. W trakcie biopsji cienkoigłowej tarczycy można także wykluczyć nowotwór tarczycy, jednakże istotne jest w takim przypadku pobranie konkretnego materiału komórkowego. W nielicznych bardziej wątpliwych przypadkach niewystarczająca jest biopsja cienkoigłowa, więc lekarze zalecają zabiegi operacyjne, polegające na usunięciu zmian i dopiero po usunięciu guza, dokonywana jest kolejna analiza histopatologiczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *