www.puremind.pl

www.puremind.pl

Blog ogólnotematyczny

Kategorie pozostałe

Czy warto skorzystać z agencji opiekunek osób starszych w Niemczech?

Jednym z głównych problemów, z którymi boryka się Europa, jest starzejące się społeczeństwo. Z tego względu branża opieki nad osobami starszymi przeżywa aktualnie rozkwit i staje się popularna. Pracy nie brakuje w kraju, jak i za granicą. Wśród opiekunek z Polski szczególnie popularnym kierunkiem są Niemcy. Czy warto skorzystać z agencji opiekunek w Niemczech?

Na co zwrócić uwagę poszukując pracy w firmie dla opiekunek w Niemczech?

Szukając pracy w agencji opiekunek w Niemczech, warto zwrócić na kilka kwestii. Zadowolenie opiekunki i seniora zależy przede wszystkim od dopasowania wzajemnych oczekiwań. Dzięki dobrze skonstruowanej ofercie pracy opiekunka osób starszych może poznać:

  • Zakres obowiązków podczas pracy. Zdarza się, że opieka nad osobą starszą jest połączona z zajmowaniem się domem. Do tego należy sprzątanie, gotowanie czy robienie zakupów.
  • Wymagania, które dotyczą umiejętności, doświadczenia oraz kompetencji językowych.
  • Stan zdrowia seniora. Niektórzy podopieczni wymagają całodobowej opieki, inni z kolei głównie towarzystwa. W zakresie obowiązków opiekunki może być też dowożenie seniora na zajęcia rehabilitacyjne.
  • Miejsce zakwaterowania. Najczęściej opiekunki osób starszych w Niemczech mieszkają u podopiecznego i otrzymują pokój do swojej dyspozycji.
  • Długość kontraktu. Przeciętny wyjazd trwa 6-8 tygodni. Zdarza się jednak, że agencja proponuje opiekunce dłuższy kontrakt.

Dobre agencje opiekunek osób starszych w Niemczech przykładają dużą wagę, aby oferta była jasna i rozwiewała wątpliwości. To właśnie szczegółowe opisanie kondycji seniora i oczekiwań względem opiekunki pozwala uniknąć nieporozumień.

Przygotowania opiekunki do wyjazdu za granice

Wyjazd do pracy za granicę z agencją opiekunek w Niemczech wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności. Opiekunki, które wyjeżdżają na dłużej niż 6 miesięcy, powinny zgłosić swój wyjazd w urzędzie gminy. Natomiast w przypadku krótszych kontraktów takiej konieczności nie ma.

Jeżeli opiekunka wybrała Niemcy i wyjeżdża przez firmę dla opiekunek w Niemczech, to pozostaje również kwestia umowy. Przede wszystkim należy pamiętać, aby podpisać jeszcze na terenie Polski. Z tytułu umowy powinny być odprowadzane składki ZUS, w tym również zdrowotne. Z kolei podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu pozwala otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Potwierdza prawo opiekunki do korzystania z pomocy medycznej w innych krajach Unii Europejskiej na takich samych zasadach, na jakich korzystają z niej obywatele danego kraju. W wyrobieniu karty EKUZ może pomóc agencja opiekunek w Niemczech.

Praca w charakterze opiekunki osób starszych podjęta przez agencję opiekunek w Niemczech jest gwarancją przestrzegania postanowień umowy. Niestety, wiele osób poszukujących pracy podejmuje się zlecenia opieki nad osobami starszymi bez podpisania umowy. To wszystko prowadzi do wielu nieprzyjemnych sytuacji np. brak zapłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *