Doceń piękno schodów
Jeszcze raptem kilkanaście lat temu, kiedy budowano domy, starano się jak najbardziej ukryć schody. Klatki schodowe na ogół były lokowane, gdzieś z boku, tak aby nie zwracały na siebie zbytniej uwagi. Oznacza to również, że rzadko kiedy były ładne i eleganckie – w przeszłości miały przede wszystkim funkcję użyteczną, a nie dekoracyjną. Na szczęście wszystko zaczęło się zmieniać kilka lat temu – dzisiaj schody są lokowane w centrum, na widoku. Bardzo często są to schody drewniane, tak aby piękno drewna podkreślało urok domu.
W przypadku drewna wciąż nieprzerwanie najpopularniejsze są gatunki krajowe. Oznacza to, że większość ludzi decyduje się na wykorzystanie buku, klonu, jesionu, dębu. Z drzew owocowych sięgają po orzech albo wiśnie. Rzadziej zdarzają się schody robione z brzozy. Jeśli wybierze się mało śliskie drewno, nie będzie konieczności inwestowania w odpowiednią wykładzinę. Modne stały się drewna egzotyczne, czyli mahoń, iroko, merbau albo dąb afrykański. Oczywiście drewno nie jest jedynym budulcem, z jakiego powstają schody. W przeszłości bardzo często wykorzystywano beton do zrobienia schodów. Rzadziej wykorzystuje się hartowane szkło oraz metal. W przypadku betonu często wykańcza się schody za pomocą płytek ceramicznych. Oczywiście w trakcie budowania schodów, poza estetyką należy pamiętać też o względach praktycznych oraz o funkcjonalności. Oznacza to, że schody muszą mieć odpowiednie wymiary. Poręcze i balustrada muszą być na odpowiedniej wysokości, tak aby wygodnie się na nich opierało.
Tak samo minimalna szerokość stopnia to około 80 cm, a wysokość 16-17 cm. Powinny mieć nieparzystą ilość stopni, bo wtedy trudniej jest się potknąć na schodach. Jak widać, stworzenie wygodnych schodów wcale nie jest takie łatwe.