www.puremind.pl

www.puremind.pl

Blog ogólnotematyczny

Kategorie pozostałe

Historia lizaka

W świecie słodyczy lizać każdy może. Okazuje się nawet, że można lizać okazyjnie, np. z okazji Walentynek, systematycznie lub nie lizać w ogóle, w końcu lizaki serca i lizaki figurki sklepu https://www.kuri.com.pl/lizaki,c29.html są tak piękne, że równie dobrze można postawić je na półce i podziwiać. Jak jednak doszło do powstania tego tak uwielbianego cukierka?

Obecnie lizak to jeden z najbardziej zróżnicowanych i najlepiej sprzedających się rodzajów cukierków. Skąd jednak wzięła się ta słodka uczta na patyku i jaka jest jej historia?

Początki lizaka

Jak wskazują badania, najstarszy prekursor dzisiejszych lizaków pochodzi ze starożytnej Afryki i Azji. Archeolodzy uważają, że starożytni Chińczycy, Arabowie i Egipcjanie produkowali słodycze z owoców i orzechów, które następnie kandyzowali w miodzie służącym, jako środek konserwujący i wkładali w nie patyczki, aby ułatwić sobie jedzenie. W średniowieczu z kolei szlachta często jadła gotowany cukier umieszczany na specjalnych patyczkach. W XVII wieku, gdy cukier stał się bardziej dostępny w Europie, przysmaki na patyczkach stawały się coraz bardziej popularne np. w Anglii. W Ameryce narodziła się alternatywna wersja historii lizaków. Sugeruje się, że słynne lollipops wynaleziono podczas amerykańskiej wojny domowej. Niejaki George Smith z New Haven w Connecticut twierdził, że jest pierwszym, który wynalazł lollipop w nowoczesnym stylu w 1908 roku. Wykorzystał pomysł umieszczania cukierków na patyku, aby ułatwić jedzenie, ale początkowo lizaki były miękkim, a nie twardym cukierkiem, do czego miał doprowadzić on.

Automatyzacja procesu produkcji

Wraz z narodzinami automatyzacji na początku XX w., pojawił się lizak, w takiej formie, jaką znamy obecnie. W 1908 roku w Racine w stanie Wisconsin firma Racine Confectionery Machine Company wprowadziła pierwszą zautomatyzowaną produkcję lizaków przy użyciu maszyny, która umieszczała twarde cukierki na końcu patyczków z szybkością 2400 patyczków na godzinę. Ok. 1912 r. rosyjski imigrant Samuel Born wynalazł maszynę, która znacznie uprościła cały proces produkcji słodyczy. Miasto San Francisco uznało jego rozwiązanie za tak nowatorskie, że w 1916 r. przyznano mu klucze do miasta. Jak widać ciężko wskazać jest pierwszego twórcę lizaków, jednak jedno jest pewne – lizaki w ciągu zaledwie kilkunastu lat rozpowszechniły się na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *