www.puremind.pl

www.puremind.pl

Blog ogólnotematyczny

Kategorie pozostałe

Lampy najazdowe – co o nich wiemy?

Czy wiemy, w jaki sposób wykorzystywane są lampy najazdowe? Wykorzystanie tych lamp nie musi być tak oczywistą kwestią, jak niektórym się wydaje. Co możemy powiedzieć na temat korzystania z tych lamp?

Lampy do kostki brukowej – czego potrzebujesz?

Być może wiele osób powie, że lampy najazdowe znajdują się w kostce brukowej. To prawda, ale warto spojrzeć na rzeczywistość dokładniej. Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że lampy najazdowe wykorzystuje się najczęściej do oświetlenia chodników lub pojazdów. Zainteresowanie tymi lampami nie może w żaden sposób dziwić, gdyż przystosowane do wbudowania w podłoże lampy charakteryzują się odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne i wyższym stopniem ochrony IP. Oczywiście nie jest też tak, że wybór lampy najazdowej jest prostym zadaniem. Podczas poszukiwania lamp najazdowych należy zainteresować się planowanym maksymalnym obciążeniem i prędkością najazdową.

Dobrze też spojrzeć na to wszystko z innej perspektywy – mianowicie oświetlenie najazdowe wymaga stosowania opraw zewnętrznych o odpowiednich parametrach. Należy przez to rozumieć klasę szczelności IP67 lub IP68. Chodzi o zapewnienie ochrony przed pyłami i zanurzeniem w wodzie. Potrzebne są obudowy, które można określić jako:

  • hermetyczne,
  • wytrzymałe,
  • wykonane z materiałów wodoodpornych i niewrażliwych na skrajne temperatury,

Nie można też zapomnieć o wytrzymałości na nacisk pojazdów i uderzenia.

Oświetlenie najazdowe – kształt i umieszczenie

Nietrudno też zauważyć, że lampy najazdowe mają różne kształty. Krótko mówiąc, można wyróżnić okrągłe i kwadratowe lampy. W tym wszystkim ważne jest też to, jakie ma się oczekiwania. Potrzebne jest oświetlenie wjazdu do domu czy może oświetlenie wjazdu na posesję? Na pewno trzeba mieć świadomość tego, że możliwości są różne. Jeśli chodzi o konkrety, co powiesz na umieszczenie lamp najazdowych wzdłuż podjazdu? Jeżeli lampa ma znaleźć się wzdłuż podjazdu, to wypada też zastanowić się nad tym, gdzie dokładnie ma zostać umieszczona. Można rozmawiać choćby o umieszczeniu lampy na trawniku czy w gruncie. Gdyby komuś zależało na wbudowaniu lampy w nawierzchnię (z kostki bądź płyt), również to nie jest kłopot.

Warto również wziąć pod uwagę, że rozproszone światło z lamp najazdowych daje matowe lub mleczne przesłony szklane bądź też oprawy z odbłyśnikami o szerokim kącie świecenia. Ponadto mowa o oświetleniu, w przypadku którego można liczyć na lampy kierunkowe. Budowa tych lamp pozwala świecić jednocześnie w 1, 2, 3 lub 4 kierunkach. Wszystko zależy od tego, jaki wariant zostanie wybrany. Do tego wśród lamp najazdowych LED widać wyraźnie, że wyróżniają się te, gdzie widoczne jest zintegrowane źródło światła LED RGB. Wariant ten pozwala na zmianę koloru świecenia w różnych konfiguracjach. Tyczy się to również wersji z regulacją i nachyleniem. Kluczowe jest zastosowanie i właściwe określenie indywidualnych potrzeb.

O szczegółach można rozmawiać jeszcze bardzo długo – wystarczy powiedzieć, że oprawy lamp najazdowych najczęściej dostępne są w trzech wariantach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *