www.puremind.pl

www.puremind.pl

Blog ogólnotematyczny

Kategorie pozostałe

Rynek mieszkań w Polsce

Rynek mieszkań w Polsce charakteryzował się ostatnio stosunkowo stabilnym poziomem cen. Taką sytuację wygenerowała przede wszystkim rosnąca podaż nowych mieszkań, przy jednoczesnym aktywnym popycie, co pozwoliło na wypracowanie pewnego kompromisu oraz zablokował wahnięcia cenowe.

Rozmiar ma znaczenie

Największą popularnością, przy jednoczesnym stałym poziomie cen, cieszą się mieszkania 1-, 2- pokojowe, a także małe 3-pokojowe. Kupujący zwracają też dużą uwagę na odpowiednią lokalizację, przy czym duże znaczenie ma też możliwość wynajmu. Świadczy to o fakcie, że przynajmniej część mieszkań kupowana jest jako inwestycja, przeznaczona pod wynajem.

Natomiast w przypadku mieszkań dużych, o powierzchniach powyżej 65 mkw, można zauważyć pewien spadek cen. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań w gorszych lokalizacjach oraz o niższym standardzie, bowiem rynek tzw. nieruchomości ekskluzywnych utrzymuje się na stałym poziomie, niezależnie od lokalnych wahnięć.

Tendencja spadkowa

Na przestrzeni ostatniego roku, wskutek nieznacznej nadwyżki gotowych mieszkań, odnotowano pewien spadek cen na rynku pierwotnym, W zależności od lokalizacji, w poszczególnych miastach spadki cen wyniosły od 0,5 do 4 proc. Przeceną zostały objęte przede wszystkim gotowe mieszkania, pozostające na rynku od pewnego czasu. Ponieważ nie zostały one sprzedane wcześniej, należy uznać, że były to mieszkania uznane przez kupujących za mniej atrakcyjne od innych w tej samej lokalizacji, być może znajdujące się od strony ruchliwej ulicy, na parterze bądź o niekorzystnym rozkładzie pomieszczeń. Mimo to, w wielu miastach rozpoczęto liczne nowe inwestycje. Według GUS w samym tylko I kwartale 2015 roku rozpoczęta została budowa około 16 tys. mieszkań, co daje niemal 8-procentowy wzrost w stosunku do zeszłego roku.

Niskie oprocentowanie i wysokie standardy

Popyt na mieszkania jest wprost proporcjonalny od sytuacji na rynku kredytów. Należy podkreślić, że mimo pewnych ograniczeń, kredyty hipoteczne wciąż są stosunkowo nisko oprocentowane, co z pewnością jest zjawiskiem korzystnym dla rynku nieruchomości. Z kolei relatywnie wysoka podaż mieszkań, zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym powoduje, że kupujący stali się znacznie bardziej wymagający względem standardu nabywanych mieszkań. Duża część kupujących to ludzie, którzy wykorzystując obecną sytuację na rynku mieszkaniowym, a także własną stabilizację finansową, przenosi się do mieszkań o wyższym standardzie lub bardziej atrakcyjnej lokalizacji. Z kolei w przypadku ludzi w wieku emerytalnym można zaobserwować odwrotną tendencję – ci często pozbywają się dużych mieszkań, na rzecz jedno- lub dwupokojowych, najchętniej zlokalizowanych na parterze lub w budynkach z windą. W przypadku seniorów duże znaczenie ma także dostępność miejsc usługowych typu przychodnie zdrowia lub parki, a także wysokość czynszu oraz dostępność ogrzewania miejskiego. Można także zaobserwować ciekawy trend przenoszenia się emerytów z dużych miast do zlokalizowanych w okolicy mniejszych miejscowości. Pozwala to na nabycie mieszkania o identycznym standardzie za cenę niemal o połowę niższa, a jednocześnie umożliwia zachowanie kontaktów z rodziną i znajomymi. Różnica w cenie zużywana jest na bieżące potrzeby lub traktowana jako zabezpieczenie finansowe na kolejne lata.

Apartamenty

Apartamenty cieszą się rosnącym zainteresowaniem kupujących, przy czym należy podkreślić, że jest to dość specyficzna grupa. Przede wszystkim wybierane są atrakcyjne lokalizacje, często zabudowane kameralnymi budynkami o unikatowej architekturze i bardzo wysokim standardzie. W tym segmencie zagospodarowanie zieleni, ogrodzenie, a także całodobowa ochrona stanowią już wymagany standard. Duża część tego typu apartamentów nabywana jest pod wynajem, często z dedykacją dla zagranicznych klientów. Popyt na luksusowe apartamenty utrzymuje niewielką, choć wyraźną tendencję wzrostową, mimo ze ceny za metr kwadratowy tego typu nieruchomości mogą być nawet od 50 proc. wyższe, niż w przypadku analogicznej lokalizacji przy tradycyjnym standardzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *